Поряд з масовою урбанізацією та науково-технічним прогресом, серед пацієнтів сучасної гастроентерології набуло поширення проблема функціональних захворювань органів травної системи, в особливості – дискінезії жовчевивідних шляхів.
Дискінезія жочевивідних шляхів – це захворювання, що супроводжується затрудненим відтоком жовчі, що в подальшому призводить до порушення травлення. Розрізняють такі види дискінезій:
гіпертонічна – при спазмі сфінктерів;
гіпотонічна – недостатність сфінктерів
гіперкінетична – при гіпертонії жовчного міхура;
гіпокінетична – при гіпотонії жовчного міхура;
змішана форма.
Чому виникають дискінезії жовчовивідних шляхів?
Дискінезію жовчовивідних шляхів вважають поліетіологічним захворюванням. І перше місце серед причин займають психоемоційні стреси, лабільність настрою, перевтома, дратівливість та безсоння. Наш організм у даному випадку видає захисну реакцію, тому можна чекати і супутніх порушень здоров’я.
Також до такого стану призводять деякі ендокринні захворювання, погрішності у харчуванні, а саме нераціональний прийом їжі, зловживання гострим та смаженим, супутні захворювання травної системи, алергічні захворювання. Наявна тенденція генетично обумовленої схильності до даного захворювання, особливо по жіночій лінії.
Симптоматика різних типів дискінезій жовчовивідних шляхів
При дискінезіях жовчовивідних шляхів головну роль відіграє больовий синдром. При чому, біль відрізняється при різних типах дискінезій. При гіперкінетичному типі пацієнт скаржиться на періодичні нападоподібні різкі болі у правому підребір’ї, що можуть іррадіювати навіть у лопатку та плече. При гіпокінетичному типі біль є постійним, ниючим, тупим.
Поруч з болем, відмічаються такі симптоми:
біль у серці з пришвидшеним серцебиттям;
жовтушність шкіри та склер;
збільшен печінки;
сухість і гіркота у роті;
порушення стільця – від діареї до закрепів;
знебарвлений кал;
втрата апетиту;
напади нудоти та блювання після прийому їжі.
Враховуючи таку багату симптоматику, при дискінезіях жовчовивідних шляхів пацієнти майже одразу звертаються до лікаря, адже дане захворювання має подібні симптоми із гострим холециститом, гострим апендицитом, панкреатитом та ін.
Діагностика та лікування дискінезії жовчевивідих шляхів
Після визначення скарг пацієнта та ознайомлення з його анамнезом, лікар-гастроентеролог призначає проведення лабораторного обстеження та УЗД органів черевної порожнини.
Лабораторно проводять біохімічний аналіз крові, загальний аналіз крові та сечі, аналіз калу на яйця гельмінтів та цист лямблій, ліпідограму.
Після діагностики розпочинаємо лікування. Воно полягає насамперед у нормалізації харчування, адекватному відпочинку та сну, усуненні стресового чинника. Рекомендують дозовану фізичну активність. Обов’язково виключення спиртного та тютюнопаління, кави, енергетиків. Дієта передбачає вживання відварених овочів, молочних продуктів, нежирного м’яса, злакових. Вживати їжу варто часто, але невеликими порціями. Також лікар призначає вживання мінеральної води у кількості, відповідній до стану пацієнта.
Медикаментозне лікування залежить відповідно від типу дискінезії. При гіпертонічному типу призначають холеспазмолітики, жовчогінні препарати, ферментні препарати, загальнозміцнюючу терапію. При гіпотонічному жовчогінні не призначаються. Після ліквідації болю пацієнту рекомендовано додаткові фізіотерапевтичні процедури, санаторно-курорне лікування, постійне дотримання здорового харчування.
Для запису до лікаря-гастроентеролога телефонуйте: 067 3 777 299, 050 3 777 299