(034) 2 777 2 99
Замовити зворотній дзвінок
Укр
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Що таке «клітковина» і чому вона обов’язкова в раціоні кожної людини?

Гаврилюк Олена МиколаївнаГаврилюк Олена Миколаївна

лікар хірург-проктолог

медичного центру Оксфорд Медікал

Чи знаєте ви таку фразу: «Лінь керує прогресом»? Вона має особливе значення у сучасному світі. Новинки науково-технічного прогресу створюють усі умови для комфорту та зменшення фізичного навантаження для людей. Ось уявіть: раніше, щоб прогодувати сім’ю, варто було важко працювати на полі і тому подібне. Зараз, якщо ви відчуваєте голод, ви, не встаючи з дивану, набираєте один номер телефону і за 30 хвилин смакуєте готовою їжею. 

Насправді це не один приклад того, наскільки усе змінилося. У всіх цих благах є один великий мінус – настання масової гіподинамії. Як результат – поширена  захворюваність серцево-судинної системи, ожиріння, проблеми з травною системою, закрепи і, як не дивно, геморой.

Що являє собою клітковина і де можна її знайти?

Клітковина – це специфічні волокна рослин, вони являють собою складні вуглеводи. Насправді молекулярна будова клітковини є досить складною, тому дана речовина не розщеплюється у шлунково-кишковому тракті людини. Клітковина може перебувати у різних формах. 

До основних різновидів клітковини відносять: целюлозу, лігнін, геміцелюлозу, пектин. Найбільше клітковини міститься у злакових та свіжих овочах, а саме у капусті, молодому горосі, квасолі, борошні грубого помелу, в шкірці огірків, перцю та яблук.

Як клітковина впливає на організм людини?

Клітковина несе неймовірно позитивний вплив на організм людини. У чому полягає ефект клітковини? 

  • Хімічна структура клітковини забезпечує швидке виведення їжі з організму. Якщо їжа затримується у травному тракті – виникають важкість у животі, метеоризм, дискомфорт, закрепи. 

  • Клітковина стимулює моторику кишківника, що є одним з найефективніших методів профілактики закрепу і геморою.

  • Клітковина має властивості сорбентів, вона сприяє виведенню токсинів і шлаків.

  • Дана речовина сприяє швидкому насиченню і дозволяє приборкати апетит.

  • Клітковина насичує організм вітамінами та мікроелементами.

  • Покращує секреторну функцію травних залоз.

Єдиним протипоказанням до вживання клітковини може бути тільки індивідуальна непереносимість даної речовини.

Достатнє споживання клітковини – одна з основ профілактики геморою!

Кількома рядками вище ви помітили факт того, що клітковина сприяє покращенню перистальтики кишківника і дозволяє вчасно виводити зайві речовини з організму. У чому ж полягає профілактика геморою та анальних тріщин?

Товстий кишечник має одну важливу властивість – він постійно всмоктує воду та мінерали. Якщо продукти обміну у вигляді калових мас надовго затримуються у кишківнику, вони стають щільними та твердими, адже товстий кишечник буквально «висмоктав» майже всю воду і продовжує всмоктувати токсичні продукти гниття, що досить швидко проявляється у вигляді гнійничкових висипань (по типу акне). 

Тверді калові маси, у свою чергу, травмують слизову оболонку прямої кишки та анального отвору, що призводить до анальних тріщин. А закрепи та постійні потуги з часом призводять до варикозного розширення гемороїдальних вузликів. 

При достатньому вживанні клітковини калові маси не затримуються у кишечнику та у м’якому вигляді покидають організм без травматизації нашого організму. Що варто для цього робити? Все просто: сформуйте свою порцію так, щоб 40% складали свіжі овочі. Це може бути салат або просто кілька шматочків овочів в якості перекусу. І, звичайно, не забувайте пити достатньо води!

Бажаю вам доброго здоров’я, і, якщо у вас можливі підозри на проблеми зі здоров’ям, не затягуйте з візитом до лікаря! 


( Рейтинг: 3.46, голосів: 35 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом