Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Похмілля: що відбувається з нашим організмом?

09.01.2020
image

Луговська Ольга Василівна – лікар загальної практики сімейної медицини , терапевт медичного центру «Оксфорд Медікал в Івано- Франківську»

Ця мить, коли все навколо стає нестерпним, сумним. Небо сіре, думки похмурі, новорічного настрою ніби й не було. У такому стані увесь день перетворюється на жахіття, яке варто тільки пережити. Особливо актуально це тоді, коли після веселого святкування потрібно взяти себе у руки, зібрати думки докупи і змусити себе вирушити на роботу. Адже кожному з нас відома проста аксіома: якщо перебрав ввечері – зранку чекай похмілля.

Що таке похмілля?

Похмілля – це стан, який сучасна людина називає по різному. Сучасна література зазначає, що похмілля – це симптомокомплекс, який виникає як наслідок вживання напоїв, що містять етиловий спирт (від 5 до 40%). Супроводжується він 3 основними ланками: гіпоглікемія, інтоксикація, зневоднення. Людину, що страждає від похмілля, турбують такі неприємні симптоми, як:

  • мігренеподібний біль;

  • нудота і блювання;

  • спрага;

  • запаморочення;

  • гіркота у роті;

  • пригнічений настрій.

Чому у нас виникає похмілля? Що відбувається з нашим організмом, коли ми вживаємо спиртне? Для того, щоб відповісти на дане питання, варто розібратися, що таке «етиловий спирт».  З точки зору біохімії, етиловий спирт – це так звана психоактивна речовина, яка несе збуджуючий вплив на нервову систему. Спочатку він стимулює синтез ГАМК (головний гальмівний медіатор ЦНС) і паралельно інгібує синтез глутамінової кислоти. Як наслідок, виникає збудження нейронів, яке за певний час різко згасає. Токсичні продукти розпаду етилового спирту потрапляють у кровоплин і несуть руйнуючу дію на клітини нервової системи, печінки та ін.

Патогенез похмілля: від початку до завершення

Основний шлях проникнення спиртного в організм людини – ентеральний (або пероральний). Відповідно у шлунково-кишковому тракті йде стрімке всмоктування речовини у кров, де вона проходить через ворітну вену у печінку, де зазнає впливу ферментів печінки і паралельно сама ушкоджує її. Потрапивши в шлунок, речовина піддається дії специфічного ферменту – алкогольдегідрогенази, внаслідок чого перетворюється на вкрай токсичну речовину – ацетальдегід, що при високій концентрації руйнує клітини нервової системи. Ацетальдегід перетворюється на оцтову кислоту, з залученням ферментів, котрі утворюються в печінці.

До речі, у деяких людей зовсім різна переносимість алкоголю. Навіть за святковим столом можна помітити, що дехто від початку і до кінця застілля  «тримається молодцем», а для декого кінець настає вже після третьої чарки. Це зумовлено генетично. У стійких до алкоголю людей знижений рівень CYP2E1 – елемента цитохрома Р450, що також відіграє роль у перетворенні етанолу до оцтової кислоти. У людей, що дуже швидко п’яніють, він є так званим захисником від розвитку алкоголізму. Проте, цей фермент сприяє утворенню вільних радикалів. Також на швидкість сп’яніння впливають втома, наявність захворювань печінки, вік, тютюнопаління. Цікавим є той факт, що спиртні напої, що містять цукор, стимулятори смаку, барвники несуть гірший ефект, аніж чиста горілка, навіть якщо в них нижча концентрація спирту.

Як уникнути похмілля?

Звісно, основний шлях уникнення похмілля – це уникнення алкоголю. Якщо ви все-таки вирішити, що будете проводити застілля, вживаючи алкоголь, дотримуйтесь простих правил:

  • вживайте алкоголь малими дозами з великими перервами, це допоможе печінці швидше справлятися з переробкою спирту;

  • в жодному разі не вживайте алкоголь натще, старайтеся вживати масло, рослинні жири, що допоможе обволікти слизову шлунка і знизити кількість спирту, що всмоктується;

  • старайтеся спожити більше аскорбінової кислоти, вона міститься у цитрусових, квашеній капусті, ягодах;

  • після застілля рекомендовано вжити сорбенти і випити велику кількість води, це допоможе попередити появу похмілля зранку.

І наостанок хочу зауважити: якщо ви вирішили спожити певну дозу алкоголю, споживайте його відповідально! Щоб не було неприємних наслідків як для вас, так і для оточуючих!


Спасибо!

Благодарим за Ваш запрос. В ближайшее время менеджер свяжется с вами

Оставить сообщение для администрации клиники
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом