Луговська Ольга Василівна – сімейний лікар медичного центру «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ», заступник головного лікаря, голова ЛКК медичного центру «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ»
Кожен з нас чув або бачив відому фразу: «самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я». У рекламі медичних приладів, на упаковках лікарських засобів та ін. Та чи знаєте ви, що насправді цей надпис несе набагато важливіший підтекст, аніж, як більшість вважають, забаганка лікаря.
Що насправді входить в поняття «самолікування»?
Для того, щоб розповісти про наслідки самолікування, варто для початку розуміти, що саме входить у дане поняття. Самолікування – це не тільки прийом ліків без консультації з лікарем. Мусимо зазначити, що сюди входять і самостійний прийом вітамінів, профілактика, масаж, грілка та гірчичники, відмова від вакцинації, проведення самостійних подальших дій при порушенні здоров’я, навіть рішення вийти на роботу з температурою 37,2°С – це все самолікування!
Загалом будь-які дії, що можуть вплинути на ваш організм можна вважати самолікуванням. Особливо ця проблема стосується батьків, які самостійно лікують дітей тими засобами, які колись вживали самі.
З чого починається самолікування?
На відміну від інших розвинутих держав, у наших аптеках можна купити майже все: від простих вітамінних препаратів, до сильних антибіотиків та засобів, що можуть при неправильному призначенні миттєво спричинити важкі ускладнення. І головне: дані препарати можна придбати без призначення лікаря (за винятком наркотичних засобів). Чому люди вдаються до самолікування? Причин достатньо:
брак часу та коштів на відвідини лікаря;
недовіра до сучасної медицини;
поради подруги/свата/брата по третьому коліну, навіть інстаграм-блогера;
доступ до інформації онлайн (не завжди достовірної інформації);
заохочуюча реклама лікарських засобів.
Ви розумієте, який це абсурд? Достатньо порівняти свої симптоми з даними інтернет-ресурсів і все – можна вирушати в аптеку та лікуватися. А, знаючи, як наші люди прагнуть якомога швидше позбутися захворювання, ми бачимо, що люди починають лікування одразу з сильніших препаратів. Кашель, біль у горлі – потрійна доза антибіотиків, головний біль – сильнодіючі знеболюючі, температура 37,5°С – жарознижуючі, діарея – ті ж самі антибіотики.
До чого може призвести самолікування?
Негативних ефектів самолікування насправді набагато більше ніж ви могли б подумати:
можливість виникнення алергічної реакції на той чи інший препарат, навіть анафілактичного шоку;
букет побічних реакцій при прийомі лікарських засобів;
резистентність організму, тобто, при наступному прийомі даного лікарського засобу ефект поступово знижується;
можливість передозування лікарського засобу внаслідок неправильного прийому;
подальша резистентність бактерій до антибіотиків, що наразі набирає катастрофічних обертів;
перехід захворювань у хронічні форми;
приєднання вторинних захворювань внаслідок неправильного лікування;
звикання до лікарських препаратів;
неправильна комбінація лікарських засобів, які разом можуть принести негативний вплив та ін.
Шановні пацієнти! Не варто робити помилок! Проявіть турботу до власного здоров’я та здоров’я близьким вам людей. У випадку появи будь-яких проблем зі здоров’ям зверніться до лікаря, адже саме лікар надасть найбільш дієву допомогу!
Нагадуємо, що в медичному центрі Оксфорд Медікал є можливість підписання декларації з сімейним лікарем .
Запис за телефоном: 0673777299, 0503777299